Bieg Niepodległości im. Dziewięciu z „Wujka”

Ponad 300 zawodniczek i zawodników wystartowało w Biegu Niepodległości im. Dziewięciu z „Wujka”, który odbył się 11 listopada 2022 r. w Katowicach.

Dzień rozpoczął się od Biegu Dzieci, które startowały w o godz. 9.00 na dwóch dystansach: dla dzieci z rocznika 2015 i młodszych ok. 200 metrów, dla starszych ok. 400 m.

To był jedyny w Polsce Bieg Niepodległości, którego uczestnicy sportową rywalizacją oddali hołd bohaterom – górnikom zastrzelonym przez ZOMO podczas pacyfikacji strajku w KWK „Wujek”. Dlatego zanim padł sygnał do startu, delegacja uczestników złożyła kwiaty pod Pomnikiem-Krzyżem. Wszystkich uczestników powitał dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności Robert Ciupa, który także wystartował w zawodach.
Znak do rozpoczęcia biegu dał Stanisław Płatek, w grudniu 1981 r. przywódca strajku w KWK „Wujek”. Kolejne grupy zawodników startowały co 30 sekund – biegacze byli podzieleni w zależności od życiowych rekordów na dystansie 10 km.

Właśnie 10 km liczyła dzisiejsza trasa, a wiodła spod Pomnika Dziewięciu z „Wujka” ulicą Gallusa i ulicą Piękną do Parku Kościuszki, gdzie biegacze mieli do pokonania trzy pętle, każda długości 3,1 km. W parku była też zlokalizowana meta.
Na koniec uczestnicy wrócili pod pomnik, gdzie odbyła się dekoracja zwycięzców całej klasyfikacji i poszczególnych kategorii wiekowych.
Zwycięzcy całego biegu to: w kategorii mężczyzn Serhij Shevchenko (z Ukrainy) i kobiet Agnieszka Gortel-Maciuk. Nagrody wręczali: Stanisław Płatek, Katarzyna Kopczak (córka Bogusława Kopczaka, jednego z poległych na „Wujku” górników) i Anna Szewczyk ze ŚCWiS.

Bieg Niepodległości im. Dziewięciu z „Wujka” odbył się pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego, Jakuba Chełstowskiego i Prezydenta Miasta Katowice, Marcina Krupy. Organizatorem, obok ŚCWiS, była firma JAFI SPORT z Warszawy, a partnerem w przygotowaniu wydarzenia był Martes Sport.

Poniżej fotorelacje z rywalizacji dzieci i dorosłych.

Bieg Dzieci:

Bieg dorosłych:

Dekoracja zwycięzców: